ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
یاداوری

سیستم مدیریت پروژه

پرو‍ژه E+P+C چیست؟

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

در این نوع پروژه ها به عکس پروژه های EPC، تمامی کارهای پروژه به یک شرکت EPC کار واگذار نمی شود بلکه کارهای پروژه به شرکت های مختلف در فازهای مهندسی (Engineering)، تدارکات (Procurement) و نصب و اجرا (Construction) واگذار می شود.

در این نوع پروژه ها حفظ هماهنگی و یکپارچگی ارکان پروژه بسیار مهم و حیاتی است. برای مثال هنگام برگزاری مناقصه جهت انتخاب یک پیمانکار اجرایی بایستی نقشه های اجرایی لازم جهت اجرای محدوده قراردادی وی را با کمک شرکت مشاور طراح مشخص کرد و بر اساس تاریخ هایی که مشاور قادر به تولید نقشه های اجرایی خواهد بود، جبهه کاری برای پیمانکار اجرایی باز خواهد شد و این مبنایی برای زمانبندی قراردادی پیمانکار اجرایی خواهد شد. همچنین پس از اخذ اطلاعات سازندگان تجهیزات ادامه فاز طراحی توسط مشاور طراح میسر خواهد بود. از نکات قابل تامل آن است که معمولا در این قراردادها کارفرما شرکتی را تحت عنوان پیمانکار مدیریت (MC: Management Contractor) جهت انجام هماهنگی و حفظ یکپارچگی ارکان پروژه انتخاب می کند. در پروژه هایی که یک پیمانکار به تنهایی توان لازم جهت اجرای کل محدوده پروژه را ندارد می توان از این طریق عمل کرد.

نویسنده: علی رحمتی توکل ،کارشناس ارشد مهندسی صنایع از دانشگاه صنعتی شریف ، دارای مدرک حرفه ای مدیریت پروژه (PMP) از انجمن مدیریت پروژه امریکا (PMI) ، مدرس و مشاور مدیریت پروژه، سابقه فعالیت در پروژه های نفتی و پتروشیمی

کانال تلگرام: project_management_standards@

لینک ورود به کانال تلگرام: https://t.me/joinchat/AAAAAEBXrZWcr9DyEoKieg